Jak se věci mají: FN FAL v Libyi

Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o)


FN FAL – Belgie
FN FAL je asi nejrozšířenější puška v dějinách, zavedlo ji přes 90 zemí. Mnohé z nich požadovaly drobné úpravy; mnohé země ji vyráběly v licenci a také provedly vlastní úpravy. Továrna FN rozlišuje čtyři standardní modely; pušku s pevnou pažbou 50-00; pušku se sklopnou pažbou 50-64; karabinu se sklopnou pažbou 50-63; a model s těžkou hlavní, pevnou pažbou a dvojnožkou 50-41. Navíc se většina modelů dodávala jak v samonabíjecím, tak v plně samočinném provedení. Permutace těchto možností dává ohromné množství poněkud odlišných verzí. Když k tomu přidáme komerční samonabíjecí modely, je zřejmé, že celá kniha by ani zdaleka nestačila ke spolehlivému určení některých modelů. Všechno, co lze, je rozpoznat zbraň jako FN FAL, ze značení zjistit zemi původu, a tím skončit.
HOGG, Ian., Adam, R.: Jane’s – Palné zbraně – příručka pro rozpoznávání. 1. vyd. Praha: JAN VAŠUT: 1999. 512s. ISBN 80-7236-081-7. Kapitola Samočinné pušky, FN FAL, s. 372.

Článek vznikl jako reakce na článek Ako sa dováža revolúcia – alebo prečo nám opäť vymývajú mozgy (uvedený článek je pouze překlad). V tomto článku se již objevilo upřesnění:
„Upresňujeme, že zbrane na fotografiách chybne označené ako americká útočná puška FN-FAL(Fusil Automatigue Leger) sú belgické útočné pušky vyrábané aj licenčne v Egypte. U uvedených guľometoch je potrebné uviesť, že sa jedná o Ruský DŠKM38/46 kalibru 12,7mm a belgický (britský) FN MAG, tiež licenčne vyrábaný v Egypte. Rebel v prilbe má zrejme namiesto amerického armádneho revolveru, pištoľ Browning HP 35 – belgickej výroby. Na fotografiách dole sú samopaly staršieho typu HP35 (cca 1937 – 1955) Carcano britský Sterling . Ďalšou chybou je terminologický omyl je pri uvedení „samohybného“ dela. V skutočnosti sa jedná o bezzáklzový kanón M40.“

Co se týká NATO nábojů ráže 7.62x51mm NATO, lze je nahradit komerčními náboji .308 Winchester.

Uvádím zde ještě seznam uživatelů zbraně FN FAL: http://en.wikipedia.org/wiki/FN_FAL#All_users.

Znovu zdůrazňuji, filtrujte a ověřujte informace, nemusíte být zbraňoví expert, stačí zadat ráži náboje do Wikipedie, případně do Googlu a hledat :)

pošli na vybrali.sme.sk

TopČlánky

3 Responses to Jak se věci mají: FN FAL v Libyi

  1. klk says:

    Také je pravidlo dezinformátorov: zaútoč na čo akú okrajovú maličkosť, tú zväčši a obviň pisateľa, tak sa bude musieť začať brániť a upresňovať…
    ČO to zmenilo na tom, že chlapíci z alciady v Líbyii sú vyzbrojený najme USA a NATO?

    • admin says:

      Na nikoho neútočím, nic nezveličuji, autora z ničeho neobviňuji. Pouze jsem uvedl věci na pravou míru, ostatně to udělal i sám autor slovenského překladu :)
      Nezměnilo se na tom Vámi popisovaném problému nic, ale Váš komentář taktéž nic nezměnil ;-)

  2. badaxe says:

    to says, změnilo to v podstatě vše, to že vy to nevidítě je váš problém. Jak chcete tvrdit že soudruzi z alkaidy jsou vyzbrojováni NATO, když všechny uvedené zbraně jsou vyráběny zcela běžně v arabských státech a dodávány z Egypta (což Egypt nijak netají)? Případně jde o zbraně staré (nikoli moderní jak se v původním článku píše) které prošly buhví kolika rukama? Stejné zbraně můžete najít v rukou třeba černochů v Nigérii, banditů ze světlé stazky, myslíte že je také „vyzbrojilo NATO“?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *