Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o)
Americká armáda v pondělí slíbila, že nezastaví i přes odpor Pekingu lety u Číny poté, co čínské letadlo překročilo hranici s Tchaj-wanem a pronásledovalo špionážní letadlo USA.
Admirál Mike Mullen, předseda sboru náčelníků štábů, byl žádán, aby promluvil o incidentu z 29. června, ve kterém dvě čínské stíhačky Suchoj-27 krátce překročily linii ve středu úžiny Taiwanu, která je považována za neoficiální vzdušnou hranici mezi oběma zeměmi.
Asijská média uvedla, že čínské stíhačky se pokoušely dohnat americké průzkumné letadlo U-2.
„Nenecháme se odradit od létání v mezinárodním vzdušném prostoru,“ řekl v reakci Mullen novinářům ve Washingtonu.
„Číňané by nás rádi viděli na odchodu. … Ale z mého pohledu to neuděláme. Tyto průzkumné lety, jsou důležité.“ Jeho mluvčí později řekl agentuře Reuters, že Mullen nemá specifické znalosti o hlášených průnicích a mluvil jen obecně o právu USA provádět průzkumné lety v mezinárodním vzdušném prostoru v regionu.
Pentagon však okamžitě nepotvrdil ani nepopřel informace o incidentu. Čínská letadla se pravidelně snaží zachytit americká průzkumná letadla a ukázat, že jsou si vědomi přítomnosti USA.
Přesto Mullen řekl, že je důležité, aby se opakovalo to, co se stalo v roce 2001, kdy se americké průzkumné letadlo srazilo s čínskou stíhačkou snažící se ho zachytit v Jihočínském moři. Americké letadlo nouzově přistálo na čínském ostrově a jeho posádka byla krátce poté zadržena.
Stíhačky na Tchaj-wanu?
Připomínky následovaly Mullenův výlet do Číny, který je součástí širšího úsilí o zlepšení vztahů s Lidově osvobozeneckou armádou, jejíž územní spory v Jihočínském moři udělaly poplach v regionu.
Vlastní vláda Tchaj-wanu vyhlášeného Čínou za součást svého svrchovaného území byla ve středu čínsko-amerického vojenského tření.
Čína přerušila vojenské vazby se Spojenými státy po většinu roku 2010 kvůli prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu v hodnotě až 6,4 miliardy dolarů. Pro americko-čínské pozorovatele je velká otázka kdy by Spojené státy mohly pokračovat v prodeji zbraní na Tchaj-wan.
Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová řekla senátorovi Johnymu Cornynu, že oznámí 1. října, zda Spojené státy přijmou žádost Tchaj-wanu o stíhačky F-16.
Částečný překlad článku US military won’t halt spy flights near China
http://www.gmanews.tv/story/227393/world/us-military-wont-halt-spy-flights-near-china