Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o)
Události kolem sebe buď ovlivníte, nebo je neovlivníte. Když je ovlivníte, máte nad nimi kontrolu. Můžete je řídit. Pokud je neovlivníte, pak na ně můžete pouze reagovat. Nic víc. Jak ovlivníte pohyb slunce nebo počasí? Jakou nad tím máte kontrolu?
???
Žádnou. A přesto to spousta lidí neustále řeší:
„Ježíšmarjá, to je vedro.“ Nebo: „Proč zase prší?“
Vezměte si deštník… A neřešte to. Dejte si do kufru od auta sněhové řetězy, kulicha, rukavice a teplé boty. Kupte si klimatizaci… A pak to už neřešte. Více nemůžete udělat. Nemá cenu se tím dále zabývat. Počasí totiž vůbec neovlivníte.
Jakou máte kontrolu nad tím, co jíte a co pijete?
???
Absolutní! 100 procent. Pokud se přejídáte, to je váš problém. To řídíte jen vy. Nikdo jiný.
Znáte to: „To oni mě opili.“ Co to je?
???
To je dobrovolná ztráta kontroly anebo prachsprostá výmluva, kdy házíme to, co my ovlivníme, a co jsme nezvládli, na druhé. Zbavujeme se tak zodpovědnosti. Chaos v hlavě a dilemata budete mít (nebo nebudete mít) nejen podle toho, jak se chováte ve vztahu ke svým základním hodnotám. Ale i podle toho, zda a jak budete řešit různé situace. Jsou dva typy situací. Situace, které ovlivníte, a ty situace, nad kterými nemáte kontrolu. Začneme událostmi, které neovlivníte. Například vy nijak neovlivníte stmívání nebo fotbal v televizi. Můžete si vybrat: To, co neovlivníte, budete řešit, nebo nebudete řešit. Vypadá to velmi jednoduše, ale tady je rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi.
Proč?
???
Protože spousta lidí svou energii vyplýtvá na to, že řeší věci, které řešit nedokážou. Například co dnes schválí parlament, co vymyslí naše vláda nebo počasí.
Přemýšlejte nad situacemi, které máte na následujícím seznamu. Obodujte si od nuly do deseti (0 – bez kontroly, 10 – absolutní kontrola), jak skutečně kontrolujete ve svém životě různé situace:
Činnosti: Stupeň kontroly (0–10)
Čas vstávání ……
Co budu dělat zítra ……
Jídlo …… .
Oblečení ……
Způsob obživy (vydělávání) …… .
Délka cesty do práce ……
Čas cesty do práce ……
Čas strávený v práci ……
Čas strávený s rodinou …… .
Termín setkání se šéfem ……
Termín setkání s podřízeným ……
Sportování moje …… .
Sportování souseda ……
Výdělky moje …… .
Výdělky souseda ……
Moje chování …… .
Chování jiných lidí ……
Jakou máte kontrolu nad tím, kolik času strávíte v práci, milí podnikatelé? Může za to soused, premiér?
???
Jakou máte kontrolu nad tím, kolik času strávíte se svou ženou? Se svými dětmi?
???
Jak ovlivňujete termín setkání se svým nadřízeným?
???
Tady už cítíte, že váš nadřízený má nad tím asi větší kontrolu. Jakou kontrolu máte nad svým sportováním? A jakou kontrolu máte nad sportováním souseda? Kdo řeší vaše výdělky?
???
Všimněte si posledních dvou řádků v tabulce. Jakou kontrolu máte nad svým chováním a jakou máte kontrolu nad chováním jiných lidí?
???
Největší problém v mezilidských vztazích je právě zde. Strkáte nos do toho, co nemůžete ovlivnit, a neřešíte to, co dokážete ovlivnit. Jak ovlivníte chování souseda?
???
Na to nemáte skoro žádný vliv. Ale dáváte jim dobře míněné rady:
„Já to s tebou myslím dobře, přestaň se přejídat.“
Pro většinu lidí je to povel, aby si přidali další jídlo.
Také s jiným sousedem „řešíte“ toho souseda.
„Co to zase Lojza včera říkal?“
A řešíte, co asi bude dělat zítra? Jak změníte chování svého souseda?
???
Nezměníte! Tak si to už konečně přiznejte. Nezměníte, i když si to přejete. Mezilidské vztahy si paradoxně nejlépe vyřešíte tak, že je „nebudete“ řešit. Stoikové už před 2 000 lety hlásali:
„To ne věci znepokojují člověka, ale jeho mínění o těchto věcech.“
Neúspěšní lidé se zabývají hlavně tím, co neovlivní. A naopak se nezabývají tím, co mohou ovlivnit. Takže neúspěšní lidé řeší tyto pro ně „závažné“ problémy:
• Zdravotní stav jiných lidí.
• Politika vlády.
• Chování a vzhled jiných lidí.
• Tchyně.
• Teplé pivo.
• Karlovi smrdí z pusy.
• Mirek stále někoho pomlouvá.
• Vedro nebo zima.
• Televizní programy.
• Sportovní výsledky.
• Ceny v obchodech.
• … a hlavně minulost.
Pojďme se nyní zabývat tím, co spojuje úspěšné lidi. Úspěšní lidé se soustředí na to, aby řešili jen to, co ovlivní. A vůbec se nezabývají tím, co neovlivní. Pokud tedy řešíte jen situace, které ovlivníte, pak jednáte správně. Všimněte si, že v seznamu na straně 66, kam jste si měli napsat, jak ovlivňujete určité situace, jsou vpravo tečky. To jsou místa, kam jste
měli dát desítku. To znamená, že vy skutečně ovlivníte to, co sníte a jakou práci si zvolíte. Na to nemá vliv nikdo jiný než vy. Pokud si myslíte, že ne, pak jde pouze o výmluvu. Čas strávený s rodinou. Kolik byste tam měli dát? Na kolik procent
na to máte vliv?
???
Přece jen vy ovlivníte, kolik času strávíte s rodinou. Stejně tak své sportování, své výdělky i své chování. Nakonec zjistíte velmi zajímavou věc. Že jediné, nad čím máte absolutní, stoprocentní kontrolu, je váš vnitřní život – vaše myšlení.
72
Z něj pak vyplyne vaše chování. Je téměř nemožné změnit podmínky kolem sebe, ale každý může změnit podmínky v sobě – svých 25 000 každodenních myšlenek. Vy nedokážete mít úplnou kontrolu ani nad svými vlastními dětmi. Chcete ji mít. Samozřejmě že po tom toužíte, ale přiznejte si, že ji moc nemáte. Velmi důležité jsou vaše reakce. Například na situace, které vy ovlivníte, ale neřešíte nebo je řešíte špatně:
„Oni mě naštvali!“
To je hloupost, oni vás nenaštvali. To vy jste se sami naštvali. Vy jste se vědomě rozhodli, že se naštvete. Své chování máte pod naprostou kontrolou jen vy a nikdo jiný na celém světě. Dobrovolně jste ztratili kontrolu. Ten někdo jiný byl jen příčinou, abyste sami sebe vytočili.
Nesmírně důležitá je vaše reakce na situace, které neovlivníte – nad kterými nemáte kontrolu. Máte dvě možnosti:
1. Buď se smíříte s tím, že nad tím nemáte kontrolu. Neřešíte to a ve vašem životě ubude dilemat.
2. Nebo uděláte to, co naprostá většina chudých, neúspěšných a neschopných lidí. Budete se rozčilovat nad tou nespravedlností. A budete se tím samozřejmě vytáčet, což ale nezmění vůbec nic na faktu, že to stejně neovlivníte.
To je taky důvod, proč tvrdím, že pozitivní myšlení není pro každého. Pozitivní myšlení funguje jen u těch, kteří si dokážou říct:
„Mám nad tímhle kontrolu?
???
Ne. Nebudu to tedy řešit.“
A najednou budete mít mnohem více času, protože na většinu věcí přestanete reagovat. To je strašně důležité, proto to zopakuji. Pokud situace, které neovlivníte, nebudete řešit, najednou budete mít spoustu času!
Ovšem budete hodně nepochopeni u většiny lidí. Víte proč?
???
Protože oni tohle nechápou, oni jsou jinak „nastaveni“. Oni prostě musí řešit to, co se děje v seriálech. Řeší, co bylo v novinách. Stěžují si na to, co dělají jiní lidé. Řeší také záplavy v Indonésii. Záplavy jsou bohužel tragické, ale máte nad těmi záplavami nějakou kontrolu? Ovlivníte je?
???
Pokud to souvisí s vašimi hodnotami a máte rádi charitu, pak přispějte na záplavy a konec. Víc už neovlivníte. Nemá cenu to dál řešit.
Rozumíte?
Neřešte to, co nedokážete změnit. To je jeden z důvodů, proč nesleduji televizní seriály. Ale co dělá naprostá většina nespokojených a neúspěšných lidí?
???
Řeší, co ten televizní hrdina ve včerejším dílu udělal špatně. Neúspěšní a nešťastní lidé řeší ty situace, které nedokážou změnit. Ale to, co mohou ovlivnit, na to se vykašlou. Klasickým příkladem je politika. Jak je to s vaší kontrolou politiky? Jak ovlivníte politiku?
???
Hlasováním u voleb. Jednou za několik let to můžete ovlivnit – v den voleb. Pokud k volbám nejdete, zbývající 3 roky a 365 dnů (i s přestupným dnem) to už neovlivníte. Jenže právě tehdy politiku „řeší“ těch 95 % neúspěšných lidí. To je velmi rozšířený a silný vzorec chování. Řeší politiku, když ji nemohou ovlivnit, a když je den voleb, tak se na ně vykašlou!
Přestaňte řešit po dobu 3 let a 365 dnů, co dělá prezident, co premiér a co poslanci. Řešte to, když můžete – volbami. Chcete-li to mít více pod kontrolou, pak vstupte do aktivní politiky. Jen tak to více ovlivníte. Není důležité, že se ve vašem životě objevují vámi nekontrolovatelné události. Důležitá je vaše reakce na ně. Naučte se s nimi žít. Nemá smysl rozčilovat se kvůli událostem, které nemůžete kontrolovat. Lepší je přizpůsobit se jim.
Úryvek z knihy Debordelizace hlavy od Ivo Tomana. Více naleznete na http://www.jak-vydelat.cz/?Knihy-Iva-Tomana&id=13
Dobrý deň!
Dovolím si troška malú polemiku :). Máte v mnohom pravdu, ale nič nie je také jednoznačné, ako sa na prvý pohľad zdá.
Napr. naše myšlienky (tvoria myšlienkové formy…) neovplyvňujú len nás, ale vysielame ich „von – do sveta“ na ktorý tiež pôsobia. Robíme to vedome, (ale najmä nevdome)čo zásadne vplýva na riešenia a formovanie dejov a vecí…
Tiež aj počasie riešia a viditeľne ovplyvňujú ľudia tzv. „práškovaním“ z lietadiel práve preto, aby zahnali mraky – aby niekde nepršalo, alebo naopak, aby ich spojili, aby zapršalo. Uspojiť sa s tým a nechať sa otravovať jedmi, ktoré niekto na nás sype zhora, nie je správne.
A nato čo jeme už vôbec nemáme 100%- tný dosah! Neide len o prejadanie sa. Pretože jeme mnoho jedál, ktoré vyprodukovali a vyrobili iní ľudia a je na ich svedomí, či to, čo napíšu napr. do zloženia potraviny je skutočná pravda. Atď…
S pozdravom Alžbeta
S Vámi souhlasím až po tu část s jídlem – tu můžete ovlivnit, můžete si jídlo pěstovat, sebrat z přírody atd. Navíc se dá jídlo kupovat např. od místních zemědělců (přímo), bedýnkování atd. Jen to stojí více peněz a námahy (někdy, u mě na vesnici ne), ale člověku se pak žije lépe.