5 invazivních druhů rostlin, které můžete jíst

[ hana-code-insert ] 'flattr' is not found

(Free Pub) Je očividně logické jíst volně rostoucí druhy rostlin, jíst volně rostoucí invazivní rostliny je ještě očividněji logické. Odstraňování agresivních druhů, které mají negativní dopady na přirozené druhy rostlin? Jsou zadarmo, jsou kolem vás a je jich dostatek?

Invazní rostliny jsou nepůvodní druh, který může prospívat v oblastech mimo jejich přirozeného výskytu rozptýlení. Tyto rostliny jsou přizpůsobivé, agresivní a mají vysokou reprodukční schopnost. Jejich vitalita v kombinaci s nedostatkem přirozených nepřátel často vede k propuknutí nekontrolovaného šíření – může to mít proporce hororových filmů.

Co tedy můžete udělat? Začněte je jíst!

1) PORTULACA OLERACEA L. – šrucha zelná / portulaka zeleninová
Protože to je plodný producent semen, tak se může rychle přemnožit na teplých a vlhkých místech. Obsahuje spoustu omega-3 mastných kyselin, je i výborným zdrojem vitamínů A a C. Vydatný sukulent má silné kulaté listy a malé žluté květy, které kvetou od léta do začátku podzimu – je trochu křupavá a chutná pikantně a trochu slaně.

Jak ji jíst:
http://aggie-horticulture.tamu.edu/archives/parsons/98promotions/april/recipes.html
http://aggie-horticulture.tamu.edu/archives/parsons/98promotions/april/recipes.html
http://aggie-horticulture.tamu.edu/archives/parsons/98promotions/april/recipes.html

2) Křídlatka japonská (Reynoutria japonica)
Představena jako okrasná rostlina a pro kontrolu eroze, může dosáhnout 6 nebo 7 metrů na výšku a je až příliš dobrá ve vytlačování původních druhů. Většinou se šíří prostřednictvím oddenků, které raší tak vydatně, že prorazí i asfalt a můžou přežít v podzemí několik let. Mnoho frustrovaných zahradník shledalo tento druh téměř nezničitelným. Tyto krásné listy jsou střídavé, ve tvaru vejce, stonky jsou duté. Malé bílé květy kvetou v pozdním létě. Ovocem je jedno semeno v tří křídlatém kalichu.

Jak ji jíst:
http://www.newfs.org/protect/invasive-plants/specific-invasive-plants/japanese-knotweed-recipes.html
http://www.newfs.org/protect/invasive-plants/specific-invasive-plants/japanese-knotweed-recipes.html
http://www.newfs.org/protect/invasive-plants/specific-invasive-plants/japanese-knotweed-recipes.html
http://www.guardian.co.uk/lifeandstyle/allotment/2011/apr/04/allotments-gardens/print

3) Pampeliška (Taraxacum officinale)
Někteří z nás může milovat pampelišku, ale mnoho vidět rostlinu jako invazní plevel, který zapleveluje jinak krásně vypadající trávník. Jediná pampeliška produkuje kolem 2000 semen za sezónu, takže je to plevel s velkým potenciálem pro šíření.

Jak ji jíst:
http://www.davidlebovitz.com/2011/03/dandelion-pesto-recipe/
http://www.wildfoodandrecipes.co.uk/2010/06/pickled-dandelion-buds-three-ways.html
http://magblog.audubon.org/meatless-monday-recipe-roasted-dandelion-root-ice-cream
http://www.treehugger.com/easy-vegetarian-recipes/backyard-forage-cream-dandelion-soup-recipe.html


Chcete přežít ekonomický kolaps? Být připraven na cokoliv? Chcete žít v souladu s přírodou? Pak se přidejte do naší facebookové stránky Přežijeme a dovíte se více!


4) Kudzu (Pueraria montana)
Říká se se, že můžete vidět, jak kudzu roste, jelikož roste rychlostí až 30 centimetrů za den. Nenasytné révě nestojí nic v cestě – jiné rostliny, budovy, dopravní značky, na co si jen vzpomenete. Zabíjí jiné rostliny tím, že jim blokuje světlo a také tak, že jim škrtí stonky a kmeny.

Jak ji jíst:
http://www.southernangel.com/food/kudzurcp.html
– http://www.southernangel.com/food/kudzurcp.html

5) Šťovík kadeřavý (Rumex crispus)
Šťovík je vysoce agresivní rostlina, která se šíří semeny přes samoopylení.

Jak ji jíst:
http://wildfoodgirl.com/2012/dock-time-is-the-right-time/

Částečný překlad článku 5 Invasive Plants You Can Eat
http://www.treehugger.com/green-food/5-invasive-plants-you-can-eat.html

1 Responses to 5 invazivních druhů rostlin, které můžete jíst

  1. Lucko says:

    Novozélandský špenát – štvorbôčik rozložitý – Tetragonia expansa Murr. – je u nás málo známa zelenina. Obsahuje 92% vody, 1,2% bielkovín, 0,4% tuku, 2,2% bezdusíkatých extraktívnych látok a z toho 0,8% cukru. V 100 g je 40 mg vitamínu C a 2 mg beta karoténu. Obsah kyseliny šťaveľovej je okolo 240 mg približne ako u obyčajného špenátu.

    Tento menej pestovaný druh zeleniny pochádza z Nového Zélandu, odtiaľ sa rozšíril do Južnej Ameriky a Japonska a neskôr ho doviezli do Veľkej Británie. Postupne ho začali pestovať v ostatných častiach Európy. Odborný názov štvorbôčik dostal podľa typického štvorrohového tvaru semena.

    Špenát novozélandský je jednoročná rastlina s dlhými poliehavými stonkami. Listy sú mäsité, kosoštvorcové s krátkymi stopkami, striebristo oinovatené. Výhonky dosahujú vzrast aj 1 m. V našich podmienkach je to jednoročná rastlina, väčšinou sa pestuje ako záhradkárska kultúra. Je to pomerne teplomilná zelenina, ktorej vyhovujú vlhké chránené plochy. Zakoreňuje plytko. Na začiatku vegetácie rastie pomaly, preto ju môžeme sadiť s medzikultúrou, ktorú včas pozberáme. Neskôr novozélandský špenát svojimi výhonkami a listami súvisle zakryje pôdu. Kvety sú nenápadné, vyrastajú v pazuchách listov. Semená sú veľké, štvorhranné, zelenohnedé, HTS je 60 až 80 g.

    Špenát novozélandský môže sa dobre pestovať v letnom období ako náhrada za špenát siaty. Pretože sa zberajú len jednotlivé listy alebo vrcholy jednotlivých stoniek, nie je vhodný na pestovanie na veľkých plochách.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *