Genetické mutace byly nalezeny ve třech generacích motýlů žijících v blízkosti poničené japonské jaderné elektrárny Fukušima. Hrůzný objev vedl vědce k obavám, že by únik radiace mohl ovlivnit i jiné druhy.
Studie byla zveřejněna v Scientific Reports. Výzkumy řekl, že asi 12 procentům určité skupiny motýlů, které byly jako larvy vystaveny jadernému spadu, se rozvinuly abnormality, včetně polámaných nebo pomačkaných křídel, změny velikosti křídel, změny barevných vzorů, změny v počtech skvrn.
I když se hmyz pářil v laboratoři, tedy mimo radioaktivní zónu, tak mělo okolo 18% potomků podobné problémy, řekl Joji Otaki, profesor na Ryukyu University v Okinawě. Toto procento vzrostlo na 34% u třetí generace motýlů – i když byl jeden z rodičů bez vady.
Výzkumníci také loni v září ve Fukušimě nasbírali dalších 240 motýlů, šest měsíců po katastrofě. Abnormality byly naměřeny u 52% procent potomků – „dominantně vysoká hodnota,“ řekl Otaki.
Studie začala dva měsíce po tsunami, které zdevastovaly části severovýchodního Japonska v březnu 2011. Únik radiace z elektrárny způsobil evakuaci desítek tisíc obyvatel z okolí. Jde o nejhorší jadernou havárii od té v roce 1986 v Černobylu.
Aby se výzkumníci ujistili, že mutace byly způsobeny zářením a ne něčím jiným, získali motýly z nezasažených oblastí země a pozorovali podobné výsledky poté, co je vystavili nízkým dávkám záření.
„Došli jsme k závěru, že umělé radionuklidy z jaderné elektrárny ve Fukušimě způsobily fyziologická a genetická poškození tohoto druhu,“ tvrdí studie publikovaná v Scientific Reports.
Zjištění vyvolávají obavy z dlouhodobých účinků záření na lidi, kteří čelí expozici v následujících dnech a týdnech po havárii.
Existují tvrzení, že účinky jaderného ozáření byly zjištěny i u po sobě jdoucích generacích potomků lidí, kteří žijí v Hirošimě a Nagasaki, kde USA shodily atomové bomby v posledních dnech druhé světové války.
Částečný překlad článku Fukushima mutant butterflies spark fear of effect on humans
http://rt.com/news/fukushima-radiation-butterflies-mutate-672/
Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.
Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.
Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.