Jak začít organickou zahradu

[ hana-code-insert ] 'flattr' is not found

Jedním ze způsobů, jak se skvěle vyhnout hrozbě geneticky modifikovaného jídla, pesticidů a toxických přídavků je začít vaší vlastní organickou zahradu. Zatímco zahrada může být tak velká, jak jen chcete, máte výhody, že přesně víte, jak je vaše jídlo připravováno a proto to stojí za ten čas a námahu do toho jít. Jak brzy zjistíte, je relativně snadné nastartovat vaší první organickou zahradu.

Organic gardening

První krok: Naplánování vaší zahrady
Než začnete nakupovat semena a rozhodovat se, co pěstovat, tak si potřebujete stanovit cíle pro vaši zahradu a naučit se, jak se vyhnout rostlinám a semenům nízké kvality. Je vaše zahrada zamýšlena nakrmit vás a vaši rodinu po dobu jednoho měsíce? Pokud ano, pořád může být přínosné začít zpočátku s menší zahradou a procvičit si techniku. Bez ohledu na velikost je vhodné používat ta správná semena. Dávejte přednost vysoce kvalitním, certifikovaným organickým semenům, která nejsou geneticky modifikována.

V USA existuje mnoho stránek, které poskytují 100% organická a geneticky nemodifikovaná semena stovek druhů rostlin. Dobrá zpráva je, že jakmile si koupíte první sáček semen, tak můžete získat ještě více semen z rostlin, které vypěstujete. Cos e týče půdy – možná budete potřebovat i nějakou organickou, pokud půda na vašem pozemku není dostatečně kvalitní.

Nyní je na čase se rozhodnout, co budete pěstovat. Pro začátek zkuste některou z těchto rostlin, které se snadno pěstují: rajčata, hrášek, červená řepa, máta, hlávkový salát, ředkvičky, cukety, fazole, cibule, jahody.

Druhý krok: Založení zahrady
Jestli jde o pár květináčů na parapetu, nebo o zahrádku na vašem dvoře, je čas analyzovat několik klíčových faktorů, když přijde na umístění vaší zahrady. Mějte na mysli vaše cíle, je čas zajistit nejlepší místo pro vaši novou organickou zahradu. Pokud jde o bylinku, nebo o zeleninu, mějte to na mysli – budete potřebovat alespoň šest hodin slunce denně. Je také důležité počítat s odvodňováním (např. při velkých deštích). Bylinky a zelenina mají rády dobře se odvodňující půdu.

Jakmile si vyberete místo, pozorujte jej po dobu jednoho nebo dvou dní. Zjistěte si, kolik hodin slunce denně místo obdrží a intenzitu slunečního záření. Dokonce můžete otestovat půdu pomocí tří jednoduchých testů. Abyste zjistili, o jaký typ půdy jde, tak naberte půdu do dlaně a pevně ji stiskněte. Pak otevřete pěst. Stane se jedna ze tří věcí:

1) Bude držet tvar a pokud do ní šťouchnete, rozpadne se. To znamená, že máte optimální kvalitu půdy.
2) Bude držet tvar, ale když do ní šťouchnete, nerozpadne se. To znamená, že máte půdu založenou na jílu.
3) Rozpadne se hned, jakmile otevřete dlaň. To znamená, že máte písčitou půdu.

Pokud je kvalita vaší půdy špatná, pak přesuňte vaši zahrádku dovnitř do bytu/domu, nebo si kupte organickou zeminu.

Třetí krok: Vysazení
Jakmile máte rostliny, vykopejte díru hlubokou jako je kořen vaší rostliny a asi tak dvakrát širší. Zasaďte rostlinu na připravené místo, pak ji zahrňte půdou, která zbude po vykopání díry. Mírně hlínu okolo rostliny udusejte a důkladně zalijte vodou. Navlhčená půda okolo kořenů rostliny jí pomůže lépe se přizpůsobit svému novému okolí.

Po vysazení všech vašich rostlin se ujistěte, že pokud zahradničíte venku, abyste měli celou zahradu pokrytou 4,5cm vrstvou organického mulče, abyste zabránili množení plevele a zároveň aby si půda uchovala vlhkost. Mulč může být z drcené kůry, sena, nasekaných listů a posekané trávy.

Gratulace, právě jste prošli prvním kurzem organického zahradničení!

Překlad článku Organic Gardening 101 | How to Start an Organic Garden
http://naturalsociety.com/organic-gardening-101-how-to-start-an-organic-garden/

[ hana-code-insert ] 'flattr' is not found

2 Responses to Jak začít organickou zahradu

  1. Norei says:

    zajímalo by mne jak kombinovat plodiny vedle sebe v témže čase a jak po sobě, ev. jaké mohou být spolu či nad sebou atd.

    • Z8TH says:

      Chápu vás, ten článek je opravdu velmi stručný, téměř nic jsme se nedozvěděli. Doporučil bych vám například knihu Ekozahrady od Jaroslava Svobody. Její sken se dá nalézt na uloz.to, případně existuje i jiná litaratura, která třeba nebude úplně odpovídat naším podnebným podmínkám.

      A abych byl i trochu konkrétnější s odpovědí na vaší otázku, tak v knize se třeba dozvíte, že rostliny, které se dají sázet vedle sebe budou ty, které mají různé kořenové systémy, aby si nekonkurovaly, ale budou mít stejné požadavky na osvětlení, charakter a vlhkost půdy,…
      budu jmenovat i jednu kombinaci, kterou autor uvádí na začátku své knihy a tou je trojice: dýní hokaido, kukuřice a fazolí :)
      pokud jde o složení podle orientace světových stran, tak od jihu se sází nízké byliny, malé keře, velké keře, stromy
      přičemž u rozestupů počítáme s jejich maximální velikostí, které dorostou a nenecháme se mást jejich velikostí při zasazení
      a vůbec je tam hezky popsaný princip sukcese, aneb proč jsou konvenční zahrádkáři se svým bojem s plevelem věčně neúspěšní :)

      takže ještě jednou říkám, pro více informací sáhněte po nějaké literatuře :)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *