Přesně před rokem se EU dohodla na několika extrémních opatřeních v boji proti probíhající hospodářské krizi, ale se smíšenými výsledky. Ale i přes unikátní ekonomické problémy Řecko nevykazuje žádné snižování vojenského rozpočtu.
Před rokem se setkali představitelé Evropské unie, aby řešili dluhovou krizi, kterou Angela Merkelová popsala jako nejhorší evropskou ekonomickou krizí od konce druhé světové války. EU strávila měsíc vyjednáváním dohody, která odepsala Řecku polovinu dluhu, který v té době dosahoval 160% HDP.
Druhým cílem balíčku bylo ochránit jiné evropské země před finanční nestabilitou. EU se rozhodla více než zdvojnásobit záchranný fond eurozóny, také známý jako evropský nástroj finanční stability.
Několik národů vyjádřilo ze začátku svou skepsi ohledně dohody. Nyní, o rok později, bylo dosaženo konsensu, že krize eurozóny nevykazuje žádné známky slábnutí a finanční a podnikatelské klima v Evropě se výrazně zhoršilo.
Ale jak se krize zhoršuje, některé národy jako je Řecko se rozhodly utratit více peněz za armádu, zatímco současně provádí škrty sociálních programů.
Řecko je i nadále jedním z největších světových dovozců zbraní.
Navzdory tlaku ohledně škrtů v jiných oblastech, řecká vláda i nadále věnuje značnou část svého rozpočtu na zbrojení, ve výši 7 miliard eur za rok 2011. Od roku 2002 až do roku 2006 bylo Řecko čtvrtým největším dovozcem zbraní. Navzdory tomu, že má země probíhající dluhovou krizi, zůstává desátým největším dovozcem zbraní.
Vzhledem k HDP jsou řecké výdaje na zbrojení téměř dvakrát vyšší než v jiných členských zemí EU. Řecko má také velm netransparentní proces zadávání veřejných zakázek a pověst rozpočtové korupce.
Překlad článku One year after IMF bailout, Greece still big on military spending
http://rt.com/news/eu-greece-bailout-arms-spending-273/