Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o)
Nedávno se ministr zahraničí v Kaddáfího vládě, pan Abdelati Obeidi, setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Moskvě. Setkání se uskutečnilo na popud Tripolisu.
Na setkání pan Obeidi řekl, že pokud nějaká země chce pomoci řešit libyjský konflikt, musí spolupracovat s oběma stranami, a to nejen s opozicí v Benghází.
Nějaký čas před tím Rusko oznámilo, že neuzná že libyjskou opozici jako legitimní vládu země. Ve stejné době ale Rusko, stejně tak jako většina západních zemí, neuznává Kaddáfího vládu jako legitimní. Sergej Lavrov vyslal zvláštního vyslance OSN do Libye, aby se snažil přesvědčit obě válčící strany v Libyi k zastavení palby a zahájení jednání.
Libyjský ministr zahraničí chválil Rusko za jeho „promyšlenou pozici“. Pan Obeidi věří, že nejen politici se musí podílet na dohodě, ale i obyvatelstvo. Ozbrojené akce nejsou správnou cestou ven, řekl. „Některé země dodávají zbraně do Libye uprchlíkům, ale je to kontraproduktivní,“ řekl pan Obeidi.
Ve stejné době plukovník Kaddáfí neměl v úmyslu odejít, řekl ministr, tím spíš, že plán navrhla Africká unie, která nebude trvat na tom, že Kaddáfí musí odejít.
Plán poskytuje kompletní zastavení palby a zahájení jednání. Ruský expert na Blízký východ Alexander Vavilov říká, že něco již bylo v tomto směru učiněno:
„Bylo zřejmé od samého začátku, že tento konflikt nelze vyřešit jakoukoliv vojenskou akcí – tím spíše pokud západní síly zasáhnou. Západní bombardování jen dělá obě válčící strany víc agresivní – toho jsme nyní svědky nejen v Libyi, ale i v Sýrii. Nicméně je možné mírové řešení. Od samého počátku konfliktu v Libyi Rusko stálo na straně příměří a vyjednávání. To je důvod, proč Rusko nepodporovalo rezoluci OSN # 1973.“
Zvláštní vyslanec pro Afriku Michail Margelov má stejný názor. Na jednání o libyjské otázce, které se konalo v Etiopii, pan Margelov řekl, že libyjský konflikt lze vyřešit pouze pokojnou cestou, za účasti OSN a Africké unie.
V současné době situace v Libyi není ani zdaleka stabilní. Západní koalice se stále drží své poněkud nesmyslné praxe bombardování libyjských měst. V poslední době letadla NATO bombardovala město Marsa al-Brega. Oficiální zprávy říkají, že jako výsledek byly zničeny desítky kusů vojenské techniky. Ani slovo o obětech mezi civilisty, i když z předchozích podobných případů víme, že „velmi přesné“ rakety NATO zasáhly desítky civilistů.
NATO bombardovalo Marsa al-Brega, když probíhala v tomto městě divoká bitva mezi zastánci a odpůrci Kaddáfího. V současné době nemůže NATO, ani Tripolis s jistotou říci, v čí rukou je nyní město. Proto by bylo pochybné říci, že bombardování NATO aspoň tentokrát opravdu pomohlo libyjským rebelům.
Rada EU uznala libyjskou opozici jako legitimní vládu země – zdá se, že EU zapomněla, že podle západního pojetí demokracie musí legitimní vláda vyhrát celostátní volby.
NATO tvrdí, že nemá žádné kontakty s libyjskou opozicí. Nicméně je známo, že jeden z členů NATO ve Francii (který byl mimochodem jeden z nejaktivnějších iniciátorů pomoci západních sil v Libyi) dodal zbraně libyjským rebelům. V současné době prezident Sarkozy vede jednání s nejradikálnější libyjskou opozicí. S největší pravděpodobností dostanou více francouzských zbraní.
Je třeba připomenout, že akce NATO jsou v rozporu s usnesení # 1973 Rady bezpečnosti OSN, která představila bezletovou zónu nad Libyí. „Bezletová zóna“ znamená, že žádná letadla, včetně těch NATO, tam nesmí létat, a to nemluvím o bombardování. Během své nedávné návštěvy v Německu toto znovu připomněl ruský prezident Dmitrij Medveděv .
Překlad článku Libya: fighting leads to stalemate
http://english.ruvr.ru/2011/07/21/53528577.html