Rozšiřujte tento článek po světě. Přeposílejte a umísťujte jej na Facebook. Děkujeme!
Čtěte také: Jak přežít ekonomický kolaps
(Free Pub) Pokud existuje něco, co zajišťuje přežití lidského rodu, musí to být naše úroveň kreativity a naše úroveň inovací.
Pokud má člověk sekeru, tak může pokácet stromy a postavit si dům. Tato sekera jim dovoluje vyčistit půdu pro pěstování plodin a chov hospodářských zvířat, což může zajistit stabilní dodávky potravin.
Dejte člověku prut a háček a on začne lovit ryby.
Dejte člověku semena a vytvoří si zahradu.
Co nás dělá tak odlišné od roku 1348?
V roce 1348 černá smrt (dýmějový mor) vstoupil do Evropy. Mezi roky 1348 až 1350 zemřela třetina Evropanů.
Lidé dokázali využít vědu. Ne že bychom jí plně rozuměli, ale máme alespoň nějaký pracovní rozsah. Máme vakcíny, antibiotika, lékařskou péči, nemocnice a kvalifikované zdravotníky.
Jedna věc se nezměnila a to je lidská chamtivost. Když byla v Mexiku ohlášena prasečí chřipka, tak prezident USA odmítl uzavřít hranice, protože by to spoustu společností stálo peníze. Když se objevila nová nemoc, tak jsme čekali, že se vláda a velké korporace vzdají zisků ve prospěch veřejné bezpečnosti. Lidská chamtivost nezná mezí.
Lov a rybolov je jedna věc, která se za posledních více jak 600 let výrazně změnila. Dnes jsou rybářské pruty, háčky, návnady, pušky, brokovnice, munice, atd. běžné v naší společnosti.
Pokud by nastalo to nejhorší, tak by lidé vzali své rybářské udice a šli rybařit k jezeru nebo řece. Věci používané pro outdoorové sporty mohou být využity i pro přežití během SHTF/TEOTWAWKI situace. V roce 1348 neměli lidé k takovým věcem přístup.
Volný čas pro přípravu na katastrofu
Od doby, co lidstvo poprvé vkročilo na Zemi, tak se zaměřovalo na tři věci – jídlo, spánek a sex.
Lidské inovace vedli k vývoji strojů, které dělají práci mnohem efektivněji než lidé. Inovace strojů vedla k tomu, že máme více volného času.
Inovace vedli k mraženým a sušeným potravinám, lepší oceli pro nože a nástroje, atd.
Inovace zlepšily naší schopnost se připravit.
Volný čas umožňuje mít koníčky a čas pro vývoj dalších strojů.
Ve vyspělých zemích mají lidé pravděpodobně nejvíce volného času v celé historii našeho druhu.
Volný čas nám rovněž umožňuje se připravit na katastrofy.
Pro některé lidi může „příprava/prepperství (prepping)“ znít jako forma paranoie. Ale pro survivalisty je prepperství životním stylem. Někdo sbírá poštovní známky, někdo sbírá věci pro přežití SHTF/TEOTWAWKI.
Inovace vedly k lepšímu porozumění jak zvýšit výnos plodin, požadavky na hnojení, mulčování a kompostování.
Inovace vedly ke zlepší metod čištění vody, což snižuje množství patogenů.
Inovace vedly k novým plemenům kuřat, což znamená více vajec, odolnost vůči nemocem, atd. Skot je survivalisty často přehlížená oblast. Jedna věc je skladovat 10 konzerv a mražená sušená vejce a druhá věc je mít několik kuřat pro dodávky čerstvých vajec.
Inovace vedly k chovu zvířat, která by jinak musela být lovena, jako jsou králíci a prasata.
Prasata vyžadují hodně potravy, smrdí a přitahují mouchy. Pro většinu obyvatel měst to není možné řešení.
S několika prkny, hřebíky, kladivem, pilou, atd. můžete postavit králíkárnu nebo kurník. Máte oplocenou zahradu? Pak budete mít dvůr se slepicemi.
Inovace vedla k lepší oceli pro nářadí. To znamená, že si každý může koupit motyku, hrábě, lopatu…vše, co rodina potřebuje na zahradu.
Na rozdíl od středověku, kdy lidé používali dřevěné nástroje, my používáme nástroje z oceli.
Jak budou tyto inovace využity po kolapsu?
Jednou z otázek, kterým čelí lidstvo, je jak se přizpůsobit životu po kolapsu?
Chcete přežít ekonomický kolaps? Být připraven na cokoliv? Chcete žít v souladu s přírodou? Pak se přidejte do naší facebookové stránky Přežijeme a dovíte se více!
Domestikovaný pes půjde ke své misce a bude čekat na krmení.
Kojot si chytí myš.
Lidé jsou jako domestikovaní psi. Chodíme do obchodu s potravinami, restaurací nebo fast foodů, když máme hlad. V průběhu několika tisíc let se lidé změnili z lovců a sběračů na hráče po Internetu. Většina lidí ztratila primitivní chtíč přežít. Jsme tlustí, líní a zdomácnělí.
Když ale přijde kolaps, budou lidé schopni využívat nástroje potřebné pro své dlouhodobé přežití? Jedna věc je sportovní rybaření a druhá věc je rybařit kvůli přežití. Je rozdíl mezi tím dělat něco pro zábavu a dělat něco pro přežití, protože musíte.
Moderní inovace udělali život tím, čím je dnes – elektřina, silnice, internet, počítače, telefony, léky, …technologie mají velký vliv na naše životy.
Lidé se brání změně, tak to prostě je, tak to vždy bylo a tak to vždy bude, pravděpodobně navždy.
Tento odpor může být překážkou situaci, kdy jde o přežití. Lidé nebudou chtít jíst potraviny, na které nejsou zvyklí. Lidé se budou cítit v šoku v situaci nového světa.
Je to naše úroveň inovací a plánování, co dovolí lidské rase přežít jakýkoliv kolaps.
Vlákno na fóru k tomuto článku naleznete na http://www.survivalistboards.com/showthread.php?t=234163
Překlad článku Human innovation after a collapse
http://www.survivalboards.com/2012-05-11/human-innovation-after-a-collapse/
Čtěte také: Jak přežít ekonomický kolaps
Free Pub najdete i na Facebooku, stačí se stát fanouškem facebookové skupiny Free Pub.
Chcete-li být denně informováni odkazy na téma survival, soběstačnost, jak přežít ekonomickou krizi či jaderný útok, apod., přidejte se k FB stránce PŘEŽIJEME.
Chcete se být ochráněni před manipulací a propagandou? Chcete odhalovat lži? Pak se přidejte k naší facebookové stránce Lži, podvody, propaganda.
velmi dobra uvaha…mam na 90% rovnaky nazor :)