Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o)
Podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) se šíří v Asii nový kmen viru ptačí chřipky H5N1 a brzy může prorazit obranu stávajících vakcín.
FAO varovala před možným oživením smrtícího viru ptačí chřipky. Nový kmen viru H5N1, který by mohl obejít obranu očkovacích látek, se šíří v Číně a Vietnamu.
Cirkulace viru ve Vietnamu přímo ohrožuje Kambodžu, Thajsko a Malajsii, stejně tak jako Korejský poloostrov a Japonsko.
Volá se po větším dohledu nad propuknutím s tím, že by mohlo dojít k „velkému oživení“ této nemoci. Minulý týden zemřela šestiletá dívka – osmá oběť tento rok v Kambodži, ohlásila Světová zdravotnická organizace (WHO).
Vietnam letos pozastavil očkování drůbeže. Většina severních a centrálních částí země byla napadena novým kmenem viru.
FAO varuje, že se virus může rozšířit mimo Asii pomocí migrujících volně žijících ptáků.
Ptačí migrace v posledních dvou letech roznesla virus H5N1 do zemí, které byly bez viru několik let – např. Izrael, Bulharsko, Rumunsko, Nepál a Mongolsko.
„Divocí ptáci mohou přinést virus, ale lidské akce během produkce drůbeže a marketing tento virus rozšíří,“ řekl Juan Lubroth, vedoucí veterinář FAO.
WHO řekla, že od prvního zjištění ptačí chřipky v roce 2003 z 565 potvrzených případů nakažení zemřelo 331 lidí.
Virus byl eliminován ve více než 63 infikovaných zemích během svého největšího rozšíření v roce 2006, ale zůstal endemický v šesti zemích: Bangladéš, Čína, Egypt, Indie, Indonésie a Vietnam.
Počet ohnisek u drůbeže a volně žijících ptačích populací se snížil z nejvyšší úrovně 4000 na 302 v polovině roku 2008, ale epidemie stoupala postupně na téměř 800 případů hlášených v letech 2010-2011.
„Snížení výskytu viru by mohlo znamenat, že dojde k novému propuknutí viru H5N1 tento podzim a zimu, lidé naleznou virus neočekávaně před svým domem,“ prohlásil Lubroth.
Překlad článku UN warns of mutant strain of bird flu virus
http://english.aljazeera.net/news/asia-pacific/2011/08/2011829165436251177.html