Pár aktuálních článků k Libyi – 29. 07. 2011

Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o)


Situace v Libyi je na mrtvém bodě
Rozhovor s Alexejem Podtserobem, bývalým ruským velvyslancem v Libyi, který se nám chystá podat lepší pohled na to, co se děje v této zemi. Rozhovor ke stažení zde (v angličtině):

Kaddáfího síly

Věřím, že teď můžeme vidět, že jsou vojenské operace na mrtvém bodě. Samozřejmě jsou nějaké úspěchy ze strany povstalců, ale úspěchy jsou velmi, velmi malé a obecně vojenská situace zůstává na mrtvém bodě, a to má vliv na vývoj politické situace kolem Libye.

Chápu to správně, že tato slepá uličky vyprodukovala kontroverzní signály od mezinárodního společenství?

Vidíte – samozřejmě, tato situace začíná ovlivňovat pozice evropských zemí. Za prvé víte, že od začátku byla velmi silná pozice, znamená to, že Kaddáfí musí odejít se svou rodinou, libyjská armáda se musí vrátit do kasáren, a ve skutečnosti tyto dva požadavky znamenají kapitulaci Kaddáfího a kapitulace Kaddáfího znamená kapitulaci Tripolska. Nyní Evropané, z mého pohledu, začali chápat, že je nemožné, opravdu těžké tento problém vyřešit vojenskými způsoby, a to musím říct kvůli hrdinnému odporu libyjské armády – to je realita. Dosud šlo o 16 000 letů NATO, 16 000 náletů proti armádě, která má pouze 30 tisíc lidí. To znamená jeden nálet NATO na každé dva vojáky vládní armády Libye. Možná to není začátek, ale v každém případě existují určité náznaky, že se Evropané snaží najít jiné řešení, politické řešení. To je důvod, proč někteří z nich říkají, že Kaddáfí a jeho rodina můžou zůstat v Libyi, ale také říkají, že on a jeho rodina se můžou přestěhovat do jiné země a tam zůstat, a tak dále a tak dále. Ale v každém případě se domnívám, že odpovědnost za současnou situaci je v kompetenci přechodné národní rady v Benghází, která stále opakuje, že Kaddáfí musí odejít, že libyjská armáda se musí vrátit do kasáren, a blokuje všechny pokusy o dosažení politického urovnání, k zahájení vážných rozhovorů. Věřím, že pokud situace při současném vojenském zablokování bude pokračovat, a pokud by bylo příměří na obou stranách – jak armády, tak rebelů – mohlo by to vést k rozdělení země, jako to bylo s Čínskou lidovou republikou a Čínskou republikou (Tchaj-wan), jako to bylo s Koreou a Vietnamem – stejný scénář, já to nevylučuji.

Překlad článku Situation in Libya is in deadlock
http://english.ruvr.ru/2011/07/28/53872141.html


Kaddáfího rakety zapálily ropný terminál
Síly bojujícího libyjského vůdce Muammara Kaddáfího vypálily rakety na obří sklad ropy v Misratě, zapálily jej a způsobily uzavření většiny městských čerpacích stanic.

Masová shromáždění požadující rezignaci režimu Kaddáfího začala v polovině února a rychle přešla v divoké přestřelky s vládními silami.

19. března členské země NATO v souladu s příslušnými usnesení Rady bezpečnosti OSN zahájily vojenskou operaci v neklidné severoafrické zemi.

Překlad článku Gaddafi missiles set oil terminal on fire
http://english.ruvr.ru/2011/07/26/53723197.html


Stav před obchodem

Jevgenij Satanovsky, prezident Ústavu pro Blízký východ. Rozhovor ke stažení zde (v angličtině):

Představa, že americké aktivity v Libyi jsou jen výsledkem zájmu amerických korporací o ropu a zemní plyn není relevantní. Samozřejmě, že příběhy o humanitárních operacích jako jedním z důvodů, jak zachránit civilisty, jsou rovněž irelevantní. Hlavní myšlenkou Bílého domu byla soutěž se Sarkozym uvnitř NATO.

Pokud by byl Sarkozy jediný evropský lídr, který by vedl operaci, znamenalo by to, že v jižní Středomoří v případě úspěchu této operace bude status Spojených států nižší, než je status Francie.

To byl hlavní důvod, proč Spojené státy jsou v této operaci, která je mimo zájmy Ameriky, protože ropa a zemní plyn byly chráněny Kaddáfího režim lépe než nyní.

Kaddáfí říká: „Nejsem sponzorem terorismu, dodávám ropu a zemní plyn pro zahraniční firmy.“ Jeho dohody se Spojenými státy byly více než vynikající, ale v případě války Spojené státy nemohou být mimo, jinak by to znamenalo, že Spojené státy nic nevedou – to je mnohem důležitější, než libyjská ropa.

Překlad článku Status ahead of business
http://english.ruvr.ru/2011/07/28/53863120.html


OPEC: Stop bombardování Libye
OPEC nezvýší produkci ropy, pokud NATO bude pokračovat v bombardování Libye, ohlásil ministr energetiky a ropy Venezuely Rafael Ramirez, která je členem OPEC.

„Nemůžeme dát volnou ruku NATO bombardovat země produkující ropu,“ řekl.

Ramirez varoval producenty ropy před opakováním událostí z roku 1998, kdy byl v důsledku hospodářské krize asijský trh s ropou tak nasycen, že cena klesla pod hranici 10 dolarů za barel. Venezuelský ministr se domnívá, že ekonomicky vyspělé země se snaží úmyslně destabilizovat země OPEC, protože obhajují spravedlivou cenu ropy.

Překlad článku OPEC says no to NATO bombing
http://english.ruvr.ru/2011/07/27/53777539.html

pošli na vybrali.sme.sk

TopČlánky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *