Rocky Mountain Institut: první plně biologická administrativní budova světa

Čtěte také: Armory Lovins Banana Farm (v angličtině)

V Rocky Mountains, v západní části amerického státu Colorado je 25 kilometrů od nejznámější americké lyžařské oblasti Aspen, ve výšce 2200 metrů nad mořem pasivně solární banánová farma: Rocky Mountain Institut (RMI).

Okolí není zrovna nejvhodnější pro pěstování banánů. Vnější teplota klesá až na -44 stupňů Celsia a průměrně jen 52 dnů v roce nemrzne, ovšem mírný mráz může přijít kdykoliv. Jsou tu jen dvě roční období: červenec a zima. Je sice často slunečno, ale v zimě bylo zataženo až 39 dní.

A přesto teď, v lednu 1995, kdy se píše tato kapitola, zrají v RMI banány a venku zuří sněhová bouře. Dva velcí leguáni mají přednášku o ještěrkách pro pokročilé. Kolem dozrávají pomeranče, zlaté rybičky si hrají v rybníku, kdesi šumí vodopád a půl tuctu sametových orangutanů ručkuje z jednoho regálu knih na druhý. Když se v březnu a dubnu prodlouží dny, rozkvete celý pralesa je plný čerstvého ovoce – avokádo, mango, hroznové víno, papaya. Ti, kdo přicházejí ze sněhové bouře, nechávají si do nosu stoupat vůni jasmínu a buženviely.

A přece nemá tento dům žádný běžný systém vyhřívání, protože není žádný zapotřebí. Tu a tam vyrobí dvoje kamna na dřevo – spíše z estetických důvodů – asi 1% tepelné energie, kterou jinak potřebuje normální dům v této oblasti. Zbylá energie je „pasivně solární“. I za zamračených dnů pohlcují „superokna“ sluneční energii. Izolují stejně dobře jako šest a nejnovější modely jako dvanáct vrstev normálního skla. Okna propouštějí dovnitř tři čtvrtiny viditelných paprsků a polovinu sluneční energie, ale nenechají uniknout prakticky žádné teplo. Pěnová izolace ve 40 cm silných kamenných stěnách a ve střeše je přibližně dvojnásobně efektivní bariérou proti běžným ztrátám tepla. Čerstvý vzduch přichází nepřetržitě z výměníků tepla, které převádějí tři čtvrtiny tepla obsaženého v odpadním vzduchu na dovnitř proudící vzduch a udržují ho tak v domě.

Co stálo toto zvláštní zařízení? Méně než nic! Zvláštní výdaje byly nižší než úspory, vzniklé tím, že se odstoupilo od konvenčního topení s jeho rozvodovým systémem.

Ušetřené peníze plus ještě přibližně 26 DM (německých marek) za metr krychlový byly investovány do instalací, jimiž se snížila spotřeba vody na polovinu, spotřeba energie na ohřátí vody o 99% a spotřeba elektřiny o 90%. Při ceně elektrické energie 12 feniků/kWh to měsíčně dělá 8 marek. To je méně než malý šek, který RMI čtvrtletně dostává od výrobců elektřiny za dodávky vlastní solární elektřiny do sítě. Za to vše vděčí efektivitě, izolaci a pasivním i aktivním solárním zařízením.

Denní světlo, které proudí ze všech stran, tvoří 95% potřebného světla; superúčinné žárovky ušetří tři čtvrtiny energie, potřebné na zbytek světla. Zdroje světla se automaticky tlumí, případně zcela vypínají, pokud někdo opustí místnost. Lednice potřebuje pouze 8%, mraznička jen 15% běžné spotřeby, protože jsou obě superizolovány. Byly navrženy výhradně pro RMI. Lednice je pasivním vodičem tepla s kovovou plochou na konci spojena se zpravidla chladným venkovním vzduchem. Sušička prádla odebírá potřebné teplo ze světlíku. Pračka, nový model s vrchním plněním a horizontální osou, šetří minimálně dvě třetiny běžně spotřebovávaného množství vody a energie a tři čtvrtiny pracích prostředků; k tomu pere čistěji a šetří oděv více než jiné pračky. Dokonce i na obyčejných sporácích na propan se ušetří energie, protože se na nich používají speciální dvojstěnné švýcarské hrnce a britský kotlík na vodu, jež jsou navrženy tak, že uspoří třetinu energie i času, které se normálně spotřebují na vaření vody. Venku pomáhá superizolovaný chlév částečně solárně pasivní, částečně vyhřívaný fotovoltaicky vytvořenou energií, pomáhá prasatům přibývat na váze a drůbež snáší kopy vajec, neboť nepotřebují žádnou další energii, aby si udržely konstantní tělesnou teplotu.

Většina návštěvníků považovala za snad nejdůležitější vlastnost budovy prudké zvýšení životní úrovně a tím i produktivity práce jejich obyvatel. Proč zůstává pracovní skupina po mnoho hodin pozorná a dobře naladěná, když se stejná skupina v normální kanceláři stává ospalou a podrážděnou? Domníváme se, že to souvisí se zaoblenými stěnami, působícími uvolňujícím způsobem na psychiku, či šumem malého vodopádu, nepřítomností mechanického hluku, absencí elektromagnetických polí, zvuky, vůní, kyslíkem a bujnými rostlinami v minidžungli.

Úryvek z knihy Faktor čtyři, autor Ernst Ulrich von Weizsäcker, Část 1, Kapitola 2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *