Přidejte se do naší facebookové skupiny Free Pub a pojďte s námi diskutovat :o)
Trojjediný mozek představuje model evoluce předního mozku obratlovců a chování, navrhovaný americkým lékařem a neurologem Paulen D. MacLeanem. MacLean původně formuloval svůj model v roce 1960 a popsal jej zdlouhavě v roce 1990 v knize Trojjediný mozek v Evoluci. Trojjediný mozek se skládá z plazího komplexu (reptilian complex), limbického systému (paleomammalian complex) a neokortexu (mozkové kůry), považované za struktury postupně přidávány do předního mozku v průběhu evoluce.
Hypotéza trojjediného mozku se stala populární díky uvedení v knize z roku 1977 oceněné Pullitzerovou cenou Draci z ráje od Carla Sagana. Ačkoli hypotézu přijali někteří psychiatři a alespoň jeden vedoucí výzkumník afektivní neurovědy, model se nikdy nedočkal širokého přijetí mezi srovnávacími neurobiology. Srovnávací evoluční neuroanatomové toto nyní zvažují, zda tato teorie není zastaralá.
Plazí komplex
Plazí komplex, známý také jako R-komplex nebo „plazí mozek“, bylo jméno, které MacLean dal bazální ganglii, struktuře odvozené od spodní části předního mozku během vývoje. Název pochází ze skutečnosti, že srovnávací neuroanatomové kdysi věřili, že přední mozky plazů a ptáků byly ovládány těmito strukturami. MacLean tvrdil, že plazí komplex byl zodpovědný za typické instinktivní chování zapojené do agrese, dominance, teritoriality a rituálních jevů.
Limbický systém
Limbický systém se skládá z těchto částí: septum, amygdala, hypothalamus, hipokampu a cingulární kůra. MacLean poprvé představil termín „limbický systém“ s odkazem na tento soubor propojených mozkových struktur v roce 1952. Bez ohledu na opodstatněnost hypotézy trojjediného mozku, MacLeanovo rozpoznání limbického systému jako hlavního funkčního systém v mozku získalo široké uznání mezi neurology a je obecně považováno za jeho nejvíce důležitý příspěvek k oboru. MacLean tvrdil, že struktury limbického systému vznikly již v evoluci savců, a byly zodpovědné za motivaci a emoce podílející se na krmení, reprodukčním chování a rodičovském chování.
Částečný překlad článku Triune brain
http://en.wikipedia.org/wiki/Triune_brain
Text je dostupný pod licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported, případně za dalších podmínek.
Pingback: Alternativní osud – ten náš » Trojjedinost mozku