(Free Pub) Ve venezuelském státě Amazonas se odehrál masakr až 80 indiánů Janomamů, vyplývá ze zpráv z regionu, vláda vyslala vyšetřovatele.
Vina je svalována na nelegální horníky garimpeiro, kteří překračují hranice z Brazílie a vyhledávají zlato. Již dříve se násilně střetli s kmeny Amazonie.
Podle místních svědectví ozbrojená skupina přiletěla v helikoptéře, zahájila palbu ze zbraní a házela výbušniny do osady Irotatheri v oblasti Ocamo. Obec byla domovem asi 80 lidí a jen tři z nich přežili, tvrdí lidé ze sousední vesnice a aktivisté za práva domorodců.
Místním orgánům v Puerto Ayacucho byly doručeny požadavky, aby došlo ihned k vyšetřování masakru a aby byli garimpeiros vyhnáni.
Masakr se odehrál během prvních dvou týdnů v červenci, ale vzhledem k odlehlosti vesnice byly informace zveřejněny teprve nyní.
Mluvčí státního zastupitelství řekl, že vláda nemůže zatím útok potvrdit, ani říct, kolik lidí bylo zabito.
Luis Shatiwe, vůdce skupiny Janomamů, řekl venezuelským novinám, že přeživší byli lovci, kteří byli při útoku mimo vesnici. Lovci slyšeli vrtulník a střelbu a řekli, že společná chýše ve vesnici byla zničena požárem.
Londýnská organizace Survival International, která se snaží chránit domorodé národy, uvedla v prohlášení, že jiná skupina Janomamů údajně našla kosti a ohořelá těla ve vesnici.
Člen týmu, který shromáždil svědectví řekl: „Když jsme slyšeli první svědectví, letěli jsme do Parima-B [nejbližší město] vrtulníkem s kontingentem vojáků. V Parimě jsme mluvili s jedním z Janomamů, který šel pěšky šest dní do Parimy, aby nám podal svědectví. V tak vzdálených místech lidé komunikují tímto způsobem.“ Člen týmu si nepřál být jmenován.
Luis Bello, právník v Puerto Ayacucho, který hájí práva původních obyvatel, řekl, že roste počet obviněních garimpeiros v regionu.
„Stále častější jsou zprávy u útocích garimpeiros na různé komunity a taky jsme slyšeli, že jsou řeky kontaminovány rtutí. Hlásili jsme to úřadům, ale jsme tak daleko, že se na to zapomíná,“ řekl Bello.
Bello řekl, že kombinace vysokých cen zlata a tlak z brazilských policistů na jejich vlastním území vedla k přílivu garimpeiros.
„Jsou také mnohem sofistikovanější. Dříve používali vrtulníky a přistávali v utajovaných pásech, nyní používají vrtulníky a obrovské těžební stroje, které decimují džungli,“ řekl Bello.
V roce 1993 garimpeiros zabili 16 Janomamů – vešlo to ve známost jako masakr Haximu. Ale objevily se i zprávy, které se nakonec ukázal jako nepravdivé.
Aime Thilet, člen nevládní organizace Wataniba, která hájí práva domorodců, řekl, že když byl zaznamenán poslední údajný útok „byli jsme v Alto Siapo na hranici s Brazílií, protože jme zachytili rádio a zdálo se to jako věrohodná zpráva o jiném masakru, která se ale ukázala být nepravdivá“.
Livorio Guarulla, guvernér státu Amazonas, řekl, že odlehlost a vojenské omezení přístupu v této oblasti ztěžuje potvrzování těchto zpráv. „Tohle se stalo v červenci, ale protože to trvalo téměř sedm dnů, než se to k nám dostalo, tak nevíme přesně, co se stalo. V shaponos – domorodých příbytcích – se ubytuje více než 100 lidí, takže mohlo být 70 obětí, nebo taky méně, nebo více.“
Částečný překlad článku Amazon tribe massacre alleged in Venezuela
http://www.whitewolfpack.com/2012/08/amazon-tribe-massacre-alleged-in.html
Prajem z celej duse tym skurvenym vrahom dlhu, mucivu smrt!