Rozšiřujte tento článek po světě. Přeposílejte a umísťujte jej na Facebook. Děkujeme!
(Free Pub) Výzkumníci z Wageningen University v Holandsku tvrdí, že hmyz produkuje mnohem méně skleníkových plynů než skot a prasata a tudíž by byl životaschopnou alternativou k pojídání masa. Studie zveřejněná v časopise PLoS ONE zjistila, že prasata vyrobí až stokrát více skleníkových plynů než mouční červi o stejné hmotnosti.
Vědci porovnali emise skleníkových plynů moučných červů, cvrčků, kobylek a prasat. Zvláště metan (CH4) a oxid dusný (N2O) hmyz vyrábí mnohem méně emisí než prasata. Emise amoniaku, který může znečistit podzemní vody, byly také nižší u hmyzu ve srovnání s dobytkem.
Výzkumníci ve skutečnosti nepotvrdili, že hmyzu vyrábí protein pro lidskou spotřebu, který je přátelštější k životnímu prostředí než proteiny skotu a prasat. Takže zatímco myšlenka může znít prospěšně v teorii, není jisté, zda to bude fungovat v reálném životě.
Také chybí vysvětlení, jak byly chovány prasata a skot v této studii. Studie ukázaly, že konvenční metody zvyšování výkrmu jsou vysoce toxické pro životní prostředí, zatímco tradiční pastevecké metody chovu zvířat můžou skutečně zajistit zdravé prostředí.
Zatímco někteří vědci trvají na tom, že zvýšení hladiny člověkem vyrobeného skleníkového plynu jako je oxid uhličitý (CO2), který je stále uvězněn v atmosféře a způsobuje globální změny klimatu, jiní vědci říkají, že Slunce je skutečným viníkem a že cyklické změny klimatu jsou zcela normální. Toto téma je předmětem vášnivých debat.
Pokud jde o rostliny, CO2 je nezbytný pro jejich život. Rostliny potřebují CO2, aby přežily a zachytávají CO2, uvolňují kyslík pro člověka a ostatní savce.
Snížení znečištění a vývoje čistších způsobů života jsou hodnotné v oblasti ochrany životního prostředí, ale krmení člověka hmyzem a brouky jako cesta být více „zelený“ se populaci nebude asi líbit (p.p. jedná se o tzv. enfomofágii). Jak by se vám líbilo, pokud by vám naservírovali Chicken McBuggets?
Překlad článku Global warming researchers says eating bugs better for environment than eating meat
http://www.naturalnews.com/031023_global_warming_insects.html
Více na českých stránkách věnující se entomofágii http://entomofagie.sweb.cz/